Archiwum miesiąca: maj 2023

Badania nad terminem przydatności do [spo]życia trwają…

Badacze przydatności do [spo]życia nie ustają w wysiłkach… #Metoo ( źródłosłów tego pojęcia https://en.wikipedia.org/wiki/MeToo_movement ). Poznajmy, nowe artykuły związane z tym działem… no właśnie działem… czego? czy to jest nauka? medycyna? czy raczej zasmucająco błędna ścieżka ludzi, wśród których są niestety absolwenci wydziałów lekarskich.

W artykułach na temat przydatności do [spo]życia pojawia się pojęcie wskaźnika SOFA – jest to skrót od angielskich słów Sequential Organ Failure Assessment Score )SOFA) czyli „sekwencyjna ocena niewydolności narządowej” wcześniej znana jako ocena niewydolności narządowej związanej z sepsą (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4968574/ ],. wskaźnik ten wszedł na salony nauki w 2016 roku, został opracowany na podstawie przebiegu klinicznego chorych z sepsą, jest próba rozciągnięcia go na wszystkich pacjentów… Znana maniera naciągania faktów.

Wskaźnik opiera się na sześciu różnych punktach oceniających układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, wątrobę, krzepnięcie, nerki i stan neurologiczny.

Na OIOM-ach czas jest ważny, wprowadzono więc pojęcie „szybki wskaźnik SOFA czyli Quick SOFA

Szczególnie intrygująco brzmi określenie „altered mentation” czyli „zmieniona mentalność”

Codzienny, poranny przegląd literatury naukowej realizowany w ramach szkolenia podyplomowego ciągłego to mój stały punkt programu, który realizuję z najwyższą starannością, aby dysponować dowodami, że dysponuję aktualną wiedzą medyczną, którą zalecają struktury samorządu lekarzy ( https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/1979-punkty-edukacyjne )

Powracamy do lektury, którą jest dziś poniższy artykuł:

Dociekliwi Czytelnicy mogą zapoznać się z całością pod linkiem

https://www.researchgate.net/publication/370657835_The_role_of_clinical_phenotypes_in_decisions_to_limit_life-sustaining_treatment_for_very_old_patients_in_the_ICU

Pierwsze co zwraca uwagę to termin „very old” – któż to taki? Otóż są to osoby powyżej 80 roku życia. Mam 78 lat i 5 miesięcy… zastanawiam się co wybrać? Zgubić dokumenty i postarać się o nowy, młodszy pesel? Zamówić sobie usługi odmładzające? ale jakie? zacząć płacić mniejszą składkę zdrowotną na ZUS? bo bo skoro będzie się mi należało mniej usług medycznych niz młodszym ode mnie…

Autorzy wyróżniając 7 fenotypów, oznaczonych literami A,B,C, D, E, F skonstruowanych na podstawie grup pacjentów liczących od 144 do240 osób.

We wnioskach autorzy piszą, cyt, tłumaczenie via deepL

Nasze badanie pokazuje rolę fenotypów klinicznych w podejmowaniu decyzji o ograniczeniu LST u bardzo starych pacjentów OIT. Połączenie fenotypów z czynnikami kulturowymi i informacjami o przebiegu opieki krytycznej zaowocowało dobrą dokładność dyskryminacji predykcyjnej dla decyzji i wycofania decyzji. Wyniki te mogą ukierunkować dalsze badania nad uprzedzeniami i preferencjami związanych z podejmowaniem decyzji dotyczących LST. Przyszłe badania powinny również przeanalizować wpływ wstrzymania LST na postrzeganą przez siebie jakość życia pacjentów OIOM, aby jeszcze bardziej spersonalizować te decyzje aby jeszcze bardziej spersonalizować te decyzje.

LST= life sustained treatment= leczenie podtrzymujące życie

Na portalu Intensywna.pl ukazała się publikacją o proponowanej metodzie przekazywania informacji o pacjencie SBAR

https://intensywna.pl/protokol-sbar-przekazywanie-informacji-o-pacjencie/

Jak powszechnie wiadomo lekarze mają poważny niedobór biurokracji w organizmach i jedyne o czym marzą to jej zassanie w dużej ilości…

Krystyna Knypl