Archiwum miesiąca: maj 2015

Podróż do Paryża, 2011

Przed 1.5 rokiem podczas odprawy na warszawskim Okęciu pracownica Air France gorąco zachęcała mnie do skorzystania z samodzielnego wydrukowania boarding passu. Dostępna tez była staromodna obsługa człowieka przez człowieka. Zaciekawiła mnie informacja podana przez ową panią, że w przyszłości będą tylko samodzielnie drukowane boarding passy. Pomyślałam, że to niemożliwe!
Co niemożliwe to nie możliwe, a co się zdaje to się zdaję!

aa3

Przyleciałam do Paryża

aa3

Wyjście

aa3

Podróż do centrum: airport shuttle, train or group coaches

aa3

Wyjście

aa3

aa3

General view

aa3

Kupowanie biletów

aa3

Pociągiem

aa3

Jedziemy

aa3

Wychodzimy

Gdy wracałam przekonałam się na lotnisku CDG w Paryżu, że pasażera obowiązuje znajomość drukowania boarding passów. Maszyny obsługują znających francuski, angielski, włoski, japoński, portugalski, hiszpański – chyba zapamiętałam wszystkie języki. Nie znasz? Masz problem! Nie chcesz mieć problemów – to się naucz albo nie lataj i nie zawracaj ludziom głowy swoją niegramotnością. Siedź w domu i nie utrudniaj niekończącego się procesu ulepszania tego świata.

aa3

Powrót

aa3

Do kontroli

Miałam sporo czasu do mojego lotu więc spokojnie przyjrzałam się procesowi check-in w nowym wydaniu. Po pierwsze – najlepiej jest być zdrowym, młodym i bogatym, no i jak to bywa w takich przypadkach latać business class. Tam niby zasady te same, ale nad pojedynczym podróżnym czuwają cztery osoby czy aby dobrze naciska klawisze. Nie stać cię na business class? No to musisz znać języki!

W ramach ćwiczenia asertywności podeszłam do jednej z kilkorga osób czuwających nad wdrażaniem się podróżnych w umiejętności do tej pory przypisane personelowi lotniska i wygłosiłam kwestię: chciałabym wydrukować sobie boarding pass, ale będę to robić po raz pierwszy, czy może mi pan pomóc? Takie ćwiczenie z asertywności w wykonaniu osoby, która całe życie pomagała innym :)) .

Pan  z uśmiechem powiedziała że i owszem you are welcome. Wcześniej wyczytałam, że moja tożsamość mogę potwierdzić paszportem, kartą Flying Blue lub innym ID z bare code. Czy nasz dowód osobisty ma bare code tego na pierwszy rzut oka nie widać, ale licho wie co w środku ma za- bare-kodowane!

Wybrałam potwierdzenie tożsamości kartą Flying Blue, która zupełnie przypadkowo miałam ze sobą. Nie chciałam wkładać paszportu do kompletnie nieznanej mi maszyny, bo wyobraziłam sobie, że ta głupia maszyna niszczy mój cenny paszport z wizą dziennikarską do US.

Po włożeniu ID i sprawdzeniu, że ja to ja ;))  pojawiło się pytanie: Jesteś Krystyna Knypl – tak? / nie?Zastanowiłam się nad tym i podjęłam decyzję, że ja to ja!

Dalsze postępowanie polegało na wpisaniu kodu rezerwacji – trzeba mieć to mieć bezwzględnie! Wydrukowanie z internetu potwierdzenia zakupu biletu jest czynnością numer jeden w przygotowaniu do podróży, bo bez tego może być pod górkę. Następnie trzeba było potwierdzić kierunek i numer lot. I wreszcie odpowiedzieć na tradycyjne pytanie – przy oknie czy przy przejściu.

Po zdaniu testu z wszystkich pytań maszyna wydaje boarding pass, z którym idziemy do żywego człowieka – a ten odbiera naszą walizkę i nakleja na wydrukowanym samodzielnie kartoniku pokwitowanie odbioru naszej walizki.

Wszystko zrobiło na mnie wrażenie biznesu producentów maszyn drukujących boarding passy w który zaprzęgnięto wszystkich podróżnych. Nie dość, że płacisz za bilet lotniczy to jeszcze pracujesz dla producenta wyposażenia lotniska. Nie ma to jak dobrze pomyślany biznes!

Poza maszynami do wydawania boarding passów są też maszyny wydające bilety na RER – ale tu jest wybór między maszyna a żywym człowiekiem w kasie.

ps. jak dowiedziałam się później w tygodniu w którym podróżowałam wprowadzono właśnie odprawy przez maszyny samoobsługowej na wszystkich lotach Air France. Zawsze fachowo wkręcam się we wszystkie nowości – poprzednio w kontrolę przylotową w Atlancie. Grunt to mieć nosa do nowych trendów w lotnictwie pasażerskim!

Linki – podróż pociągiem RER z  lotniska do Paryża

@mimax2 / Krystyna Knypl

http://parisbytrain.com/charles-de-gaulle-airport-cdg-to-paris-by-train/

http://parisbytrain.com/paris-train-metro-week-pass-navigo-decouverte/