Czy istnieje termin przydatności do [spo] życia?

26/04/2023.

Dr n.med. Krystyna Knypl

Czasopisma medyczne oraz media społecznościowe obiegła wieść, że Towarzystwo Internistów Polskich opublikowało wytyczne dotyczące „terapii daremnej”, dzięki którym życie wszystkich obywateli, zwłaszcza personelu medycznego będzie lekkie, łatwe i przyjemne.

Obszerny artykuł na temat wytycznych napisała pani Katarzyna Matusewicz, absolwentka kulturoznawstwa oraz kosmetologii ( https://pulsmedycyny.pl/autor/katarzyna-matusewicz/), która interesuje się medycyną i lubi o niej pisać. Hmm.. ciekawe zestawienie zainteresowań.

Pani redaktor pisze: W kwietniu – po ponad dwóch latach prac – zostały opublikowane wytyczne Towarzystwa Internistów Polskich (TIP) dotyczące terapii daremnej poza oddziałem intensywnej terapii. Dokument przeszedł szerokie konsultacje medyczne i społeczne. Został poparty przez większość polskich towarzystw naukowych wywodzących się z interny, a także Naczelną Izbę Lekarską i Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych.
Prof. Wojciech Szczeklik, przewodniczący grupy roboczej TIP ds. zapobiegania terapii daremnej u dorosłych chorych umierających w szpitalu poza oddziałem intensywnej t erapii.
Źródło: https://pulsmedycyny.pl/terapia-daremna-powstaly-wytyczne-poparte-przez-wiekszosc-towarzystw-naukowych-1183687

Prof. W. Szczeklik dla uzasadnienia stanowiska odstępowania od „terapii daremnej” powołuje się na samego Hipokratesa, który podobno nie był zwolennikiem uporczywego leczenia. Miał powiedzieć cyt. z artykułu :

lekarz nie powinien podejmować leczenia takich chorych, którzy zostali pokonani przez chorobę, przy pełnej świadomości tego, że medycyna jest w takich przypadkach bezsilna

Hmm… i powiedział to lekarz, który w powszechnie znanej Przysiędze Hipokratesa mówi:

Nikomu, nawet na żądanie, nie podam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przysi%C4%99ga_Hipokratesa

Szukam gdzie jest ten cytat, internet go nie wyświetla…chętnie poznam link do źródła.

Jak „eksperci” coś powiedzą to nie ma wyjścia?

Dokument popiera Naczelna Izba Lekarska, jednak również nie podaje linku do tekstu. Dociekliwi czytelnicy poszukują linku do dokumentu ale ani Polskie Towarzystwo Internistyczne na swojej stronie (https://tip.org.pl/), ani Naczelna Izba Lekarska ( https://www.facebook.com/NaczelnaL/ )ani też Puls Medycyny nie podają linku do tego dzieła. Internauci proszą o link, co również ja uczyniłam.

Szukajcie, a znajdziecie?

Nie pozostając bezczynną znajduję dokument z 2021 roku dotyczący tej tematyki

file:///C:/Users/DELL/Downloads/Raport_Terapia_u_kranca_zycia_2021_e-3.pdf

Szukam aktualnego wydania. Z konta TT pana przewodniczącego https://twitter.com/wszczeklik/status/1650806162516852737 dowiaduję się, że, cyt. Dokument ukazał się drukiem w kwietniowym numerze Medycyny Praktycznej. Dostępny jest również online (po zalogowaniu/medycy): https://intensywna.pl/zapobieganie-terapii-daremnej-u-doroslych-chorych-umierajacych-w-szpitalu-stanowisko-grupy-roboczej-towarzystwa-internistow-polskich-ds-terapii-daremnej-na-oddzialach-internistycznych/ Protokół: https://intensywna.pl/…/protokol-terapia-daremna-na

Pod linkiem https://intensywna.pl/zapobieganie-terapii-daremnej-u-doroslych-chorych-umierajacych-w-szpitalu-stanowisko-grupy-roboczej-towarzystwa-internistow-polskich-ds-terapii-daremnej-na-oddzialach-internistycznych/ jest tylko informacja,że aby przeczytać cały tekst trzeba się zapisać się do grona czytelników portalu www.intensywna.pl , co czynię i z wypiekami na twarzy próbuję się zalogować. Niestety mimo podania prawidłowych danych do logowania dowiaduję się, że cyt. podano nieprawidłową nazwę lub hasło. Podano prawidłową nazwę i hasło.

Żyję w niedostatku informacyjnym. a przecież obowiązuję mnie medycyna oparta na faktach!

Szukam dalej….

Wydawcą ( i inicjatorem przedsięwzięcia ?) jest Rzecznik Praw Pacjenta, który najwyraźniej postanowił zawiadamiać pacjentów kiedy kończy się prawo do życia.

Na końcu dokumentu jest ankieta, której print screen zamieszczam powyżej.

Czekam kiedy w przestrzeni publicznej padnie pytanie: Czy stary człowiek ma prawo oddychać (własnymi siłami lub za pomocą sprzętu), bo przecież budżet na ochronę zdrowia jest ograniczony, a do drzwi stuka kryzys klimatyczny – jak CO 2 za dużo w powietrzu, to tlenu za mało i nie można go marnować!

Co należy się / co wolno staremu człowiekowi?

Nieuleczalna choroba może dotknąć człowieka w każdym wieku, ale z znakomitej większości przypadków dotyka osoby stare. Rozważania o tym co w ogóle wolno staremu człowiekowi i czym powinien się on interesować ma wymiar globalny. Przed kilku laty na amerykańskim/globalnym portalu Sermo, którego jestem felietonistką od 2016 roku, pewien użytkownik zapytał mnie Krystyna czy kobieta w pewnym wieku JESZCZE interesuje się seksem? Odpowiedziałam koledze Dlaczego nie pytasz czy kobieta w pewnym wieku JESZCZE oddycha? Rozwinęła się dyskusja, kolega wycofał się z swego niefortunnego pytania pytania, a ja przejrzałam literaturę naukową na ten temat i napisałam artykuł, który ma 4952 odsłony i jest pod linkiem

https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wybrane-artykuly/382-czy-kobieta-w-pewnym-wieku-jeszcze-interesuje-sie

Dziennikarze mają zwyczaj zadawać pytania. W przypadku ważnych tematów posługują się formułą zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej.

Kieruję więc takie zapytanie prasowe do autorów dokumentu, członków Naczelnej Izby Lekarskiej oraz innych samorządów zawodów medycznych, którzy udzielili poparcia tym wytycznym:

Jaka jest odległość między odstąpieniem od „terapii daremnej”, a eutanazją?

Dr n. med. Krystyna Knypl

redaktor naczelna & wydawca

Gazeta dla Lekarzy

www.gazeta-dla-lekarzy.com

Up-date: udało mi się zalogować do treści wytycznych na stronie www.intensywna.pl

robię poranną kawę i czytam.

Update 2. Wrażenia z lektury pod linkiem https://gdl.kylos.pl/wp/?p=35012 na Gazeta dla Lekarzy – blog Krystyny Knypl oraz na Sermo pod linkiem https://app.sermo.com/profile/2233157/overview/post/1134405/expanded