12/12/2018. 한국어 뇌 케어czyli koreańska pielęgnacja mózgu

Skoro koreańska pielęgnacja twarzy cieszy się tak wielką popularnością na całym świecie pomyślałam, że pielęgnacja mózgu mogłaby być następnym celem. Opracuję recepturę… oszołomię świat… będę jeszcze większą celebrytką niż jestem… Najlepiej zacząć od siebie oraz swojego środowiska, które znamy najlepiej.

Ryc. A oto corpus delicti, że zabieg koreańskiej pielęgnacji mózgu istnieje! Zdjęcie zrobiłam w Seulu w 2009 roku ; )

Lekarzowi obok dyplomu, jest niezwykle potrzebny dobrze funkcjonujący mózg. Szkolenia w trakcie studiów, stażu podyplomowego oraz rezydentury o tym jak używać mózgu pozostawiają wiele do życzenia, właściwie to nic nie mówią na ten temat.

Dobra medycyna oparta jest na dwóch odmianach EBM: Eminence Based Medicine ( medycyna oparta na doświadczeniu osobistym) i Evidence Based Medicine ( medycyna oparta na faktach naukowych). Jedna nie wyklucza drugiej, a wręcz przeciwnie obie się uzupełniają, zupełnie niepotrzebnie bywają sobie przeciwstawiane. Ręka prawa nie zastępuje ręki lewej, obie umiejętnie użyte pozwalają działać skutecznie.

Aby dobrze wykonywać nasz zawód trzeba mieć dobrą kondycję psychiczną, fizyczną, rodzinną, społeczną – jest to możliwe dzięki sprawnemu mózgowi, który jest centralą decyzyjną i wykonawczą. Jak osiągnąć taki stan?

Lekarzu!

1. Zachowuj się profesjonalnie nie tylko wobec osób spotkanych na drodze zawodowej, ale także wobec samego siebie.

2. Twoje prawa obywatelskie nie są w żadnej mierze umniejszone tylko dlatego, że masz dyplom lekarza i PWZ.

3. Twoje zdrowie oraz Twoja Rodzina są równie ważne jak wszystkich innych ludzi. Masz prawo do szacunku, spokoju, odpoczynku, dobrego zdrowia i szczęśliwego życia rodzinnego.

4. Nie ciąży na Tobie obowiązek uszczęśliwiania wszystkich, zawsze i wszędzie na warunkach ustalonych przez innych ludzi.

5. Współczesna medycyna to dyscyplina zespołowa, ale tylko Ty masz uprawnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (w tym stwierdzania zgonu) i otwierania jam ciała: czaszki, klatki piersiowej, jamy brzusznej, wszczepiania różnych urządzeń etc. Bez Ciebie nikt nie wykona tych czynności.

6. Medycyna zawsze była, jest i będzie dyscypliną hierarchiczną. Najtrudniejsze i związane z największą odpowiedzialnością decyzje podejmują osoby stojące najwyżej w hierarchii.

7. Każdego dnia oczyszczaj swój umysł z toksycznych słów, sugestii, przypisywanych Ci ról niezgodnych z Twoim powołaniem, wykonywanym zawodem i wykształceniem.

8. Nie czyń ze swego życia nigdy niekończącej się pogoni za dobrami materialnymi, bowiem wcześniej padniesz niż dobiegniesz do mety, która nie istnieje w świecie nieokiełznanej konsumpcji.

9. Pamiętaj, że zawsze lepiej być lekarzem niż pacjentem!

10. Nie bądź pelikanem, nie łykaj wszystkiego!

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy ( GdL) redaktor naczelna & wydawca

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

P.S. Jeśli nie jesteś przekonany do takiej hierarchii troski przypomnij sobie co mówi instrukcja zakładania masek tlenowych na wypadek awarii samolotu – wpierw maskę zakłada sobie osoba, która będzie ratowała innych, ponieważ tylko będąc w dobrej kondycji będzie w stanie pomóc innym.