Memorable lecture by Prof. John Vane, Nobel laureate in Warsaw

Do listy wybitnych naukowców, których wykładów miałam zaszczyt słuchać, dopisuję nazwisko prof. John Vane, był on uczestnikiem jednego z kongresów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wykład miał miejsce w Teatrze Wielkim.

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Vane

Do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego należę od 1977 roku, a pierwszy kongres na którym byłam miał miejsce w Łodzi.

Moja legitymacja członkowska ( nazwisko panieńskie)

Kongresy kardiologiczne to były duże przeżycia naukowe

Inne kongresy

Uczestniczyłam w kongresie PTK

Kongres

Na początku lat 80. konferencje dotyczące nadciśnienia tętniczego były rutynowo ożywiane przez jadowitą brazylijską żmiję Bothrops jararaca. Z jej uderzającymi zygzakowatymi oznaczeniami i agresywnie wystającym językiem, obrazy węża były mile widzianą przerwą od wykresów i tabel w prezentacjach na temat kaptoprilu – pierwszego z inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE), którego wpływ na mechanizmy ciśnienia krwi naśladował wpływ jadu węża. Kiedy w 1984 roku ten sercowo-naczyniowy juggernaut przyleciał do Sao Paulo w Brazylii na ważny kongres, delegaci mieli nawet okazję odwiedzić farmę węży i zobaczyć bestię w całej jej okazałości.

(…) ACE został zidentyfikowany jako enzym odpowiedzialny za przekształcenie angiotensyny I w substancję zwężającą naczynia krwionośne, angiotensynę II, w połowie lat 50. ubiegłego wieku.

W 1968 roku badania przeprowadzone w laboratoriach Royal College of Surgeons przez laureata nagrody Nobla, Johna Vane’a, wykazały, że peptydy z jadu żmii brazylijskiej hamowały aktywność ACE z płuc psa. Kiedy Vane zaproponował amerykańskiej firmie farmaceutycznej ER Squibb and Sons (obecnie część Bristol Myers Squibb) program badań nad inhibitorami ACE, doradcy kliniczni byli nieufni, ponieważ w tamtym czasie uważano, że układ renina-angiotensyna odgrywa rolę jedynie w najpoważniejszym „złośliwym” nadciśnieniu. Zdecydowano jednak, że zainteresowanie kliniczne jest wystarczające, aby podjąć próbę opracowania syntetycznych inhibitorów ACE, które byłyby aktywne doustnie.

Początkowo testowano duże dawki kaptoprilu i dawał on liczne objawy uboczne. PO zmniejszeniu dawki częstość objawów niepożądanych zmniejszyła się i lek wprowadzono do użycia.

@mimax2 / Krystyna Knypl