15/12/2018. Czy Monsieur Pélican może łyknąć betabloker przed zawodami sportowymi?

Motto:

Mało ludzi myśli, ale każdy chce mieć swoje zdanie

George Berkeley

Monsieur Pélican postanowił zostać mężczyzną sukcesu i zapisał się na turniej rzucania lotką do celu. Turniej zorganizowano dla członków korporacji, w której pracuje, aby wytworzyć w nich uczucie zjednoczenia przy osiąganiu celów wyznaczonych przez pracodawcę. Konkurencja jest znana także pod jej angielską nazwą jako dart .

Wizja zwycięstwa tak podekscytowała Monsieur Pélican’a, że zaczęły mu drżeć ręce. Przykra sprawa! Może wyglądać na chorobę Parkinsona, nadczynność tarczycy, hipoglikemię, zespół z odstawienia bardzo różnych substancji chemicznych od popularnej C2H5OH poczynając na super dragach kończąc. Zwierzył się swojej małżonce lekarce, a ona szybko zwołała e-konsylium

– Łyknąć beta bloker – zawołało całkiem spore grono konsultantów. Najlepiej propranolol – orzekli.

– Objection! Nie może łykać – zawołała Madame docteur Cycliste. Beta blokery są na liście środków dopingujących, tako rzecze WADA – dodała.

https://www.wada-ama.org/en/content/what-is-prohibited/prohibited-in-particular-sports/beta-blockers?fbclid=IwAR3Lv4KN4RVlPN2ZVTowJdozluQQY5jsB3fP4YtsHMIvCHDzIL0IRfeQUMQ

– Skoro tako rzecze WADA, to nic łykać nie WYPADA? – zdziwiła się Madame docteur Canard, także uczestnicząca we wspomnianym e-konsylium.

Nie wypada, nie wypada, bo tak właśnie rzecze WADA – powtórzyła Madame docteur Cycliste.

Madame docteur Canard wyznająca zasadę, że pierwszeństwo przejazdu mają fakty! mity sio do kąta! wcieliła się w medycznego dziennikarza śledczego i ustaliła, że:

# WADA jest prywatną fundacją, utworzoną w Szwajcarii na podstawie tamtejszych przepisów prawnych, budzącą wiele kontrowersji, więcej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowa_Agencja_Antydopingowa

# lista zakazów WADA jest bardziej niż fascynująca, jest ona niezwykle tajemnicza

https://www.wada-ama.org/sites/default/files/wada_2019_english_prohibited_list.pdf

# tfurcy listy WADA oparli się najwyraźniej na tzw. wiedzy alternatywnej zabraniając zażycia propranololu, a zezwalając na np. salbutamol albo kannabidiol!

 

# 2 Lista zakazanych substancji na rok 2019, ale sportowiec, jak ma astmę, to musi się ratować! - WADA powiada
#2
# 2 Lista zakazanych substancji na rok 2019, ale sportowiec, jak ma astmę, to musi się ratować! – WADA powiada

# konstrukcja listy musiała budzić poważne zastrzeżenia bowiem w listopadzie 2018 na łamach pisma Sports Medicine ( Impact Factor 7,074) ukazał się artykuł: „Review of WADA Prohibited Substances: Limited Evidence for Performance-Enhancing Effects”

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs40279-018-1014-1

W artykule oceniono wszystkie grupy substancji, które bywają zażywane przez sportowców. Dla takich grup jak anaboliki czy erytropoetyna dowody na ich działanie dopingujące są mocne i oczywiste.

# 3 Kannabidolem też może się ratować bo nie od dziś wiadomo, że to podobno samo dobro (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kannabidiol)
#3
# 3 Kannabidolem też może się ratować bo nie od dziś wiadomo, że to podobno samo dobro (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kannabidiol)

Na temat beta-blokerów istnieje jedno (!) badanie naukowe: w badaniu uczestniczyło 33 mężczyzn strzelających do celu z pistoletu sportowego. Stwierdzono, że u sportowcy po zażyciu metoprololu uzyskiwali o 13,4% lepsze wyniki związane z mniejszym drżeniem ręki.

https://www.physiology.org/doi/abs/10.1152/jappl.1986.61.2.417

To wątłej jakości dowodowej badanie posłużyło do zakazania zażywania następujących beta blokerów: acebutolol, alprenolol, atenolol, betaxolol, bisoprolol, bunolol, carteolol, carvedilol, celiprolol, esmolol, labetalol, levobunolol, metipranolol, metoprolol, nadolol, oxprenolol, pindolol, propranolol, sotalol, timolol. Wszystkie są na najnowszej liście na roku 2019, którą można zobaczyć pod linkiem:

https://www.wada-ama.org/sites/default/files/wada_2019_english_prohibited_list.pdf

Profesor Norman M. Kaplan w znakomitej monografii „Kaplan’s clinical hypertension” tak pisze o wskazaniu podania betablokerów: Objawy somatyczne niepokoju – drżenia mięśniowe, nadmierne pocenie się, tachykardia – mogą być zmniejszone przez zastosowanie beta-blokerów, jak to wykazano u przeżywających tremę przed występami muzyków, aktorów, chirurgów, kierowców samochodów wyścigowych oraz osób cierpiących na fobie i napady paniki (Fogari i wsp. 199

Ulegając sugestii N.M. Kaplana zaleciłam swego czasu pewnemu muzykowi z Opery Kameralnej beta-bloker na czas największego stresu, jakim w ocenie pacjenta była premiera. Zaleciłam też holterowskie badanie ciśnienia krwi, aby uzyskać obiektywne potwierdzenie nauki mistrza. Oczekiwałam na wizytę pacjenta i wynik badania holterowskiego w wielkiej emocji. Muzyk wkroczył do mojego gabinetu ze słowami, że najgorzej było w czasie pauz. Poprosiłam o wyjaśnienie. Otóż oboje zapomnieliśmy o tym, że pompowaniu mankietu do pomiaru ciśnienia towarzyszy pewien hałas, który był całkiem wyraźny gdy w partyturze były pauzy. Rozbieżność życia z partyturą tak zestresowała muzyka, że ciśnienie było wyższe niż przed kuracją.

Źródło:

http://www.czytelniamedyczna.pl/628,farmakoterapia-nadcisnienia-tetniczego-leki-blokujace-receptory-adrenergiczne-ty.html

Breaking news: Madame docteur Canard planuje przeprowadzić badanie naukowe:

Walory ochronne kasku sportowego – czy chroni on tylko przed urazami, czy dodatkowo przed wiedzą medyczną?

Disclosure: autorka nie bacząc na zalecenia WADA przerywa w tym momencie pisanie felietonu i udaje się, aby łyknąć swoją codzienna porcję metoproprololu i tak od lat łyka ten betabloker (a jeszcze wcześniej propranolol, znany jej od czasów gdy jeszcze nazywał się ICI 52 172). Może z tego powodu przejawia aktywność nie spotykana u osób z jej peselem? To musi być ten trop!

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy ( GdL) redaktor naczelna & wydawca

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

  Be the first to like this post